Na sociálních sítích se šíří video, na kterém někdo měří radioaktivitu v košíku hub. „Akce DOZIMETR v lese: nadšení Češi odvážejí tuny hub. Často s klobouky jak talíř a nadšeně je postují na ss. Nic jim není divný, ani že červy, zvěř je nežerou,“ stojí v popisku jednoho takového příspěvku. Jak je to tedy s radioaktivitou hub?
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Houby mohou obsahovat určité množství radioaktivity, zejména pokud rostou v oblastech, které byly zasaženy radioaktivním spadem, jako například po havárii v Černobylu. Nicméně, v běžných podmínkách a při sběru hub v oblastech, které nejsou známé vysokou úrovní radioaktivity, je riziko pro zdraví obecně nízké.
„Pokud jde o radioaktivitu hub, ta již značně poklesla a už ani několik let po Černobylu nebyly na našem území houby závažně kontaminované – to je velice pečlivě proměřeno. Málokdo zkonzumuje ročně více než 10 kg čerstvých hub: a i takové množství běžných jedlých hub bylo zcela bezpečné. Musíme totiž uvážit, že radioaktivita je všude přirozeně kolem nás a lidský organismus si s ní dovede poradit. Byly houby s opravdu vysokými aktivitami, ale snad kromě drobných lakovek a sluky svraskalé (což jsou jedlé houby, které ale nesbírá každý) se jednalo o druhy, které k jídlu prakticky nikdo nesbírá.
Pokud jde o toxické prvky, pokud se jich obáváte, nesbírejte houby v oblastech postižených těžbou a zpracováním rud, na struskových a rudních haldách a v městských aglomeracích. Vyhýbejte se druhům s vysokým obsahem rtuti (čirůvka fialová), kadmia (žampiony) a arzénu (modračka). Nicméně pokud nám houby slouží jen jako doplněk jídelníčku, množství toxických prvků, které s nimi přijmeme, není vysoké,“ řekl biogeochemik a mykolog RNDr. Jan Borovička Ph.D. pro web Zahrada.
Video je z místa s vysokým výskytem uranu.
UPOZORNĚNÍ: Stránka Žhavá místa nikdy netvrdila, že původcem radiace jsou houby. Video v špatném kontextu začali šířit jiní bez vědomí stránky Žhavá místa.